Hakkımızda

Uludağ Üniversitesi Engelli Öğrenci Birimi

ENGELSİZ ULUDAĞ ŞARKISI

BURSA ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ 

MİSYON ve VİZYONUMUZ

MİSYON

Bilimsel ve mesleki açıdan donanımlı, tercih edilen bireyler yetiştirmek, nitelikli ve özgün bilgi üretmek, üretilen bilgiyi tüm paydaşlara sunarak toplumsal gelişime katkı sağlamaktır.

VİZYON

Kaliteli eğitimi, nitelikli bilimsel araştırmaları, yenilikçiliği ve girişimciliği ile geleceğe yön veren öncü bir araştırma üniversitesi olmaktır.

ENGELLİ ÖĞRENCİ BİRİMİ OLARAK 

Amacımız

Üniversitemizde yükseköğrenim gören engelli öğrencilerin, öğrenim hayatlarını ve toplumsal katılımlarını kolaylaştırmak için gerekli tedbirleri almak ve bu yönde düzenlemeler yapmaktır. Doğuştan ya da sonradan herhangi bir hastalık veya kaza sonucunda bedensel, zihinsel, ruhsal yeteneklerinin çeşitli derecede kaybedilmesi nedeniyle eğitim/sosyal yaşamında zorlanan öğrencilerimize özel destek sağlamaktır.

Biz Kimiz?

UÜ engelli öğrenci birimi 2006 yilinda kurulmustur. Rektör yardımcısına bağlıdır. Paydaşları tüm daire başkanlıkları, akademik ve idari personel ve tüm engelli öğrencilerdir.

POLİTİKAMIZ:
Üniversitemizdeki engelli öğrencilerin erişilebilirlik ve ayrımcılık sorunlarının çözümü ile eğitim ve sosyal hayata katılımlarında eşitliğin sağlanması için gönüllülük, katılımcılık, kişisel gizlilik ve evrensel ilkeler çerçevesinde gerekli önlemlerin alınmasını sağlamaktır.
Doğuştan veya sonradan bedensel ve ruhsal sağlığını çeşitli derecelerde kaybeden öğrencilerimize, eğitim yaşamları boyunca ihtiyaçları olabilecek; eğitsel konularda, fiziksel koşullarda veya sosyal yaşama katılımları ile ilgili konularda eşitliği, erişilebilirliği ve ulaşılabilirliği sağlamaktır.

Birimin Destek Alanları

• Kampüs fiziksel yapı erişilebilirliğini değerlendirme
  • Engelli öğrenciye uygun öğrenim ortamı (sınavlar, asistan hizmeti, okuma kaynakları v.b.) oluşturma
  • Engelli öğrencilerin sosyal yaşama entegrasyonuna katkı
  • Engelli öğrencilerin kişisel gelişim planı oluşturmalarına katkı
  • Engellilikle ilgili farkındalık eğitimleri düzenleme
  • Öğrencileri gereksinimi olan burs ve psikolojik destek olanaklarına yönlendirme
  • Engellilikle ilgili akademik çalışmalar yürütme

Engelli Öğrenci Birimi’nin Engelli Öğrenciye Destek Prosedürü

Anasayfaya Dön

İçerik Ekleme Tarihi : [07-Eki-2019]

İçerik Görüntüleme : [5.861]